Metromierz

Aplikacje pomocnicze typu GPS do mierzenia przebytego dystansu.

 Pomiar odległości mierzony jest przez organizatora za pomocą METROMIERZA GPS.  Program taki można ściągnąć na telefon z systemem Android. Polecamy: Trip Meter, Rally Computer. Programy te mogą być pomocne w nawigacji lecz do celów pomiarowych przejechanego dystansu organizator wykorzystuje (spisuje) licznik przebiegu całkowitego motocykla zawodnika!

Trip Meter
Trip Meter
Rally Computer
Rally Computer

  W czym pomagają programy typu metromierz?

 Są proste w użyciu, dają się obsługiwać  w rękawicach motocyklowych o ile pozwalają na to nasze rękawice i telefon. Duży wyświetlacz przebiegu na całym ekranie smartfona ułatwia jego odczytywanie podczas jazdy i zerowanie. Przy wyborze programu właśnie na te elementy warto zwrócić szczególną uwagę:

a) czytelność interfejsu 

b) wielkość i dostępność klawiszy zerujących.

Ważne, co jest raczej standardem aby wyświetlacz pokazywał dwa przebiegi (trip-y). Mierzymy odległość pomiędzy punktami (way point) i dystans całkowity. Oba pomiary dystansu najczęściej powiązane są jeszcze z czasem ich przejazdu. Przydatną funkcją jest PAUZA, która daje możliwość np. zawrotki podczas poszukiwań właściwej drogi lub po prostu przerwy. 

  Dokładność i precyzja pomiaru w dużej mierze zależy od naszego urządzenia a dokładniej nadajnika GPS. Drugim istotnym elementem jest rodzaj drogi i troszkę warunki pogodowe. Im droga bardziej kręta a urządzenie (lub program) słabsze tym "punktowy" odczyt naszej pozycji będzie mniej dokładny i bardziej uproszczony (zostanie on skrócony  o liczbę punktów pośrednich lub też fazowany). No i teraz wiemy skąd biorą się przekłamania.

 


 

 Rozwiązanie idealne to metromierz analogowy (np. ten z "starej" Afryki) zaczytujący dystans z "koła". Ale i tu pojawiają się problemy z.... różnymi typami, rodzajami kół w tym samym motocyklu i wynikającymi z tego przekłamaniami. 

 

Polecam aplikację Trip Meter.

 

- KONIEC -